W naszej inwestycji Kraków Kokotów wdrożyliśmy nowoczesny, niezawodny i bardzo wydajny system autoidentyfikacji towarów STAR amerykańskiej firmy Mojix Inc. Wykorzystuje on technologię RTLS (ang. Real Time Locating System), opartą na pasywnych etykietach RFID.

Etykieta RFID jest elementem pasywnym. Nie ma własnego źródła zasilania, uaktywnia się dopiero wtedy, gdy znajdzie się w polu elektromagnetycznym wytwarzanym przez czytnik. Dostarcza on energię potrzebną do zasilania układu scalonego zamkniętego w etykiecie i jednocześnie umożliwia transmisję danych. Każda etykieta zawiera układ scalony odpowiedzialny za komunikację oraz przechowujący dane identyfikacyjne: unikatowy numer seryjny oraz dodatkowe dane programowane przez użytkownika. Unikalność systemu STAR polega na tym, że zapewnia on wyjątkowo duży obszar pokrycia i niespotykaną dokładność lokalizacji, wykorzystując stosunkowo tanie, pasywne etykiety klasy EPC Gen2.

Na system STAR składa się infrastruktura informatyczna, odbiornik STAR, który zarządza antenami zasilającymi i jest odpowiedzialny za obsługę sygnałów radiowych i kontrolę transmisji oraz nadajniki eNode. Jeden odbiornik STAR może obsługiwać do 512 urządzeń eNode. Dane odczytane z etykiety są przekazywane do oprogramowania middleware, wstępnie opracowującego dane, a następnie do systemu klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning). System jest skalowalny, w miarę zwiększania skali działalności i obciążenia można go rozbudowywać praktycznie bez ograniczeń. Konstruktorzy systemu STAR zaimplementowali w nim wiele oryginalnych rozwiązań, między innymi unikalną technologię zarządzania widmem promieniowania elektromagnetycznego. Sąsiadujące ze sobą urządzenia eNode nie zakłócają wzajemnie swojej pracy, do minimum sprowadzono również interferencje z sygnałami innych urządzeń radiowych, które mogą być uruchamiane na terenie obsługiwanym przez STAR. Szybkie przełączanie umożliwia odczytanie około 700 etykiet w ciągu sekundy.

Etykiety RFID mogą być odczytywane zdalnie. Skaner nie musi „widzieć” etykiety. Wystarczy, jeśli etykieta RFID znajdzie się w zasięgu sygnału radiowego, wysyłanego przez eNode. Identyfikator RFID może przechowywać znacznie więcej informacji niż tradycyjny kod kreskowy. Oprócz identyfikacji typu produktu można w nim zapisać informacje o numerze seryjnym, terminie przydatności do spożycia itp. Najważniejsze zalety technologii RFID i systemu STAR to: szybkość działania, precyzja rejestracji towarów i automatyzacja.

infografika